Startsida Om Strukturum Företagsservice Projekt Näringsliv Kontakt oss Strukturum

Företagsklimatet är alltid aktuellt i Jokkmokk


Lokalt Företagsklimat |  Eftermiddagen den 26 juni och fredagsfikat morgonen den 27 juni hade temat företagsklimatet i Jokkmokk. Den senaste rankingen som Svenskt Näringsliv publicerade i maj visade att Jokkmokk hade backat 24 platser sedan 2007 och frågan var än en gång varför, och vad kan vi göra åt det.

 Klimat


 

 

 

 

 


Ett tiotal företagare, representanter för lokala näringslivet och Jokkmokks kommun samtalade om företagsklimatet i kommunen och hur det kan bli bättre.
Dryga 10-talet personer samtalade om attityder och förhållningssätt kring ledarskap, kommunikation och relationer. Samtalen under dessa bägge mötestillfällen berörde frågor som handläggningstider, befolkningsutveckling i kommunen, företagsbesök, engagemang från både politiker och företagare lokalt.


Närvarande företagare, representanter för lokala näringslivet och kommunen var alla överens om att Jokkmokk är en bra plats för att driva verksamhet i. Deltagarna var överens om att det finns ett arbete att göra för att bygga bättre relationer mellan varandra, förbättra synligheten av Jokkmokk som en företagarstad och att skapa en framtidstro.

 

http://www.svensktnaringsliv.se/appkfakta/start.do
Företagsklimat 2008